Kasko Sigortası nedir ?

Sevgili ziyaretçiler bu yazımda “Kasko sigortası nedir? ne anlamak gerekir? konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. 

Kasko sigortası en basit tanımı ile açıklamaya çalışırsak kendi aracınıza gelen maddi zararları teminat altına alan bir sigorta türüdür. Kasko sigortasını genel şartlarına göre açıklamaya çalışırsak bu sigorta ile sigortacı sigortalının poliçede belirtilen karayolunda kullanma izni olan motorlu ve motorsuz kara araçlarından, römork veya karavanlardan, iş makinalarından, lastik tekerlekli traktörler ve diğer zirai tarım makinalarından doğan menfaatin bu genel şartlarda belirtilen risklerin gerçekleşmesi sonucunda doğrudan uğrayacağı maddi zararları teminat altına alır.

Bu riskler nelerdir diyecek olursak aracın karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu veya motorsuz araçlarla çarpışması, gerek hareket gerekse durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında, araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar teminat altına alınır. Ayrıca 3. Kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmaya kişilerin yol açacağı zararlarda kasko sigortası ile teminat altına alınır. Aracın yanması,  aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi de teminat altına alınır.

Nice kazasız belasız günler dileği ile saygılar.

Yazan ve Hazırlayan: Okan Pekeri ( mali muşavir sigortacı )

Bir önceki yazımız olan Kasko Sigortası kapsamı nedir? başlıklı makalemizde Ferdi kaza, kapsamı nedir ve Kasko Sigortası Neleri Kapsar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tramer Sorgulama - Oto Dünyasının Bilgi Kaynağı > KASKO > Kasko Sigortası nedir ?