Trafik Sigortası nedir ?

Kıymetli ziyaretçiler bu yazımızda Trafik sigortası hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Trafik sigortası 2918 sayılı trafik kanununa göre yaptırılması zorunlu sigorta türüdür. Poliçede belirtilen motorlu aracın işletilmesi sırasında 3.bir kimsenin yaralanmasına, ölmesine veya herhangi bir şeyin zarara uğramasından dolayı işletene düşen hukuki sorumluluğu sigortalının kusuru oranında sigorta teminat limitine kadar temin eden bir sigorta türüdür. Bu sigorta Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Sigortanın başlangıcı ve sonu poliçede belirtilen tarihlerde aksi kararlaştırılmadıkça öğleyin saat 12.00’da başlar yine öğleyin saat 12.00’da biter.

Trafik sigortası teminatlarından bahsedecek olursak teminatlar; Maddi, tedavi gideri, sakatlanma ve ölüm şeklinde 3 ana başlıkta toplanır. Bu teminatlara ilişkin limitlerde poliçede ayrıca belirtilir. Her bir teminat kendi limiti dahilinde incelenir ve birbiri üzerinden ayrıca hesaplanmaz.

Sigorta ücretinin tamamı peşin tahsil edilir. Sözleşme yapılır yapılmaz sözleşmenin teslimi karşılığında peşin tahsil edilir ancak taraflar anlaştıkları takdirde poliçenin teslimi karşılığında primin 4/1 peşin ödemek koşulu ile kalan kısmı taksitlendirebilecekler.

Kaynak: tramer.org

Yazar: Okan Pekeri ( Mali Muşavir Sigortacı )

Bir önceki yazımız olan Hasarsızlık indirimi ve oranları nedir ? başlıklı makalemizde Hasarsızlık indirimi nedir ?, hasarsızlık indirimi oranları ve Hasarsızlık indirimi ve oranları nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tramer Sorgulama - Oto Dünyasının Bilgi Kaynağı > TRAFİK SİGORTASI > Trafik Sigortası nedir ?