Risk nedir ve ne ifade eder ?

Değerli oto severler hoş geldiniz ! Bu yazımızda sizlere “Sigorta ve kaskoda Risk ne demektir? ne ifade eder” konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. 

Sigorta-ve-kaskoda-Risk-ne-demektir-ne-ifade-ederRisk zarara uğrama tehlikesi olarak adlandırılabilir. Risk’in henüz gerçekleşmemiş olması gerekir ama gerçekleşme ihtimali vardır. Ne zaman gerçekleşeceği belli değildir ve gerçekleşmesi durumunda kişileri maddi ve manevi zarara uğratır.

Risk’in taşıması gereken bazı özellikler vardır; Öncelikle risk’in kişinin iradesi dışında gerçekleşmesi gerekmektedir. Mutlaka kanuna uygun yasal bir risk olması gerekmektedir. Eğer bir risk yasal değilse sigortalanmış olsa dahi sigorta şirketi hasar gerçekleştiğinde bunu ödemez. Bunun dışında riskin gelecekte olma olasılığı vardır ama ne zaman gerçekleşeceğinin belirsiz olması gerekir. Risk karşılanma yada üstesinden gelme açısından olağan riskler yada olağan üstü riskler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Olağan riskler hepimizin günlük hayatta karşılaşabileceğimiz ama üstesinden ferdi olarak da gelebileceğimiz risklerdir. Ama olağan üstü riskler ortaya çıktıkları zamanlar çok ciddi yıkıma ve manevi kayma neden olabilecek risklerdir.Bu riskler gerçekleştiği zaman ciddi kayıplar olabileceği için sigorta sözleşmeleri yapılırken mutlaka sözleşmede bu durum göz önüne alınmalı ve buna göre sözleşme yapılmalıdır.

Risksiz günler dilekleri ile….

Kaynak: Okan Pekeri  ( Mali Muşavir Sigortacı )

Bir önceki yazımız olan Hasarsızlık indirimi ve oranları nedir ? başlıklı makalemizde Hasarsızlık indirimi nedir ?, hasarsızlık indirimi oranları ve Hasarsızlık indirimi ve oranları nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tramer Sorgulama - Oto Dünyasının Bilgi Kaynağı > KASKO > Risk nedir ve ne ifade eder ?