Sigortalının değişmesi durumunda ne olur?

Kıymetli ziyaretçilerimiz sizlere “Sigortalının değişmesi durumunda ne olur ? ” konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Kasko sigortası sözleşmesi süresi içerisinde menfaat sahibinin ilgili mevzuata uygun olarak değişmesi halinde sigorta sözleşmesi menfaat sahibinin değiştiği anda kendiliğinden fes edilmiş olur. feshin hüküm ifade ettiği tarihe kadar geçen sürenin primi gün esasına göre hesaplanarak, fazlası sigorta ettirene iade edilir. Sigorta sözleşmesinde menfaat sahibinin değişmesine rağmen poliçenin yeni malikle devamı hükme bağlanabilir. Sigortalı veya sigorta ettirenin ölümü halinde sigortanın hükmü devam eder ve sözleşmeden doğan bütün haklar veya borçlar mirasçılarına geçer, bu durumda sigortalının varlığını öğrenen yeni hak sahibi durumu 15 gün içerisinde sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

Sigortacı değişikliği; yeni hak sahibine  sigortanın varlığını öğrendiği tarihten itibaren 8 gün içinde sözleşmeyi feshedebilir. Fes’ in hüküm ifade ettiği tarihe kadar geçen sürenin primi gün esası üzerinden hesap edilir fazlası geri verilir, süresinde kullanılmayan fesih hakkı düşer.

Saygı ve sevgi ile….

Yazar: Okan Pekeri Mali Muşavir

Bir önceki yazımız olan Rayiç bedel nedir ? başlıklı makalemizde Araç Rayiç bedel Nedir, Araç rayiç bedeli ve bedel ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tramer Sorgulama - Oto Dünyasının Bilgi Kaynağı > KASKO > Sigortalının değişmesi durumunda ne olur?