Zorunlu trafik sigortası nasıl yaptırılır?

Sevgili site takipçileri bu makalemde “Zorunlu trafik sigortası nasıl yaptırılır?” konusunda bilgi vermeye çalışacağım 

Zorunlu Trafik sigortası;  Adından da anlaşılacağı üzere araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu bir poliçedir.

Neleri kapsar diye soracak olursak ! Size gelen zararı değil karşı tarafa kusurunuz oranında verdiğini zararı öder. Yani arabamla hareket halindeyim kazaya karıştım % 100 kusurluyum, karşı tarafa verdiğim zararı trafik poliçem % 100 limitler dahilinde öder. % 50 kusurluyum karşı tarafın hasarının % 50’sini öder. Zorunlu trafik poliçesinin bu sebeple belirli limitleri vardır. Bu limitler her yıl değişkenlik gösterir. Trafik poliçesinde hususi otomobiller yaş, marka, model gözetmeksizin aynı primi öderler.

Kamyon ise daha yüksek bir prim öder. Kamyonet, otobüs traktör ise daha farklı primler öderler. Aynı kaskodaki gibi trafik poliçesi yaptırırken de hasar yapmamışsanız hasarsızlık indirimi alırsınız. Trafik poliçesinin kaskodan farkı ise hasar yaparsanız bir sonraki sene hasar primi ödersiniz. Bu sebeple trafik kazasına karışmamış olanız veya hasar yapmamış olmanız sizlerin açısında önemli bir nokta olacaktır.

Nice nice hasarsız seneler dilekleri ile saygılar

Hazırlayan ve yazar: Okan Pekeri ( Mali Muşavir sigortacı )

Bir önceki yazımız olan Sigortalının değişmesi durumunda ne olur? başlıklı makalemizde kasko sigortası, poliçe ve sigortalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tramer Sorgulama - Oto Dünyasının Bilgi Kaynağı > Manşet > Zorunlu trafik sigortası nasıl yaptırılır?