Kasko sigortası ürünleri nasıl sınıflandırılıyor

Kara araçları kasko sigortası genel şartları ile poliçe şablonu 1 nisan 2013 tarihinde yürürlüğe girmek üzere hazine müsteşarlığı sigortacılık genel müdürlüğü tarafından yayınlanmıştır.

Söz konusu genel şartlar 1 temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Türk ticaret kanununu hükümleri dikkate alınarak revize edilmiş ayrıca uygulamaya yönelik bir takım yenilikler hayata geçirilmiştir.1 nisan 2013 tarihinden yürürlüğe giren genel şartlarda ürün sınıflandırması ; Dar kasko, Kasko, genişletilmiş kasko ile Tam kasko olmak üzere yeniden tanımlanmıştır.

Buna göre;

Dar Kasko; Kasko sigortası genel şartlarında yer alan, teminat gruplarından bir kısmı için teminat verilen üründür.

Kasko; Kasko sigortası genel şartlarında yer alan, teminat gruplarının tamamı için teminat verilen üründür.

Genişletilmiş Kasko; Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden bir kısmı için temin verilen üründür.

Tam Kasko; Kasko sigortası genel şartlarında yer alan teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek tüm riskler için teminat verilen üründür.

Sigorta yaptırınız ki tadınız kaçmasın Saygılar

Yazar: Okan Pekeri Sigortacı

Bir önceki yazımız olan Sigortalının değişmesi durumunda ne olur? başlıklı makalemizde kasko sigortası, poliçe ve sigortalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tramer Sorgulama - Oto Dünyasının Bilgi Kaynağı > KASKO > Kasko sigortası ürünleri nasıl sınıflandırılıyor